Perdah Makinesi (Helikopter) Nedir?

P

erdah makinesi, dökülen betonun sertleştikten sonra daha pürüzsüz bir hale gelmesi, betonun aralarındaki boşlukların kapatılması ve daha sağlam hale getirilmesi için kullanılan araçtır. Betonu zımparalamak ya da diğer bir deyişle parlatmak için kullanılan bu araç, yapısı itibariyle helikoptere oldukça benzemesinden dolayı helikopter olarak da anılmaktadır. Perdah makinesinin içerisinde bulunan ve fanı andıran parçalar, görünenin aksine oldukça keskin bıçaklardır. Çalıştırıldığında hızla dönen bu bıçaklar betonun yüzeyini keserek adeta betonu zımparalar ve parlamasını sağlar. Bu işlemin sonucunda çok daha pürüzsüz ve parlak bir zemin elde edilmiş olur.

Helikopter yani diğer bir adıyla perdah makinesi, 5.5 HP güç üretebilen 70’lik ve 6.5 HP güç üretebilen 90’lık model olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Benzinli Honda motoru ile güçlendirilen bu makineler, çalışma esansında herhangi bir duman salınımı yapmaması nedeniyle son derece çevre dostudurlar. Kolay kullanımı ile ustalık gerektirmeyen bu makineler, çeşitli püf noktalarının bilinmesi halinde oldukça başarılı işlere imza atabilme potansiyeline sahiptirler.

Helikopterler saha betonları, depo, otopark, havaalanı, endüstriyel ve ticari yapı ve alışveriş merkezi şantiyeleri gibi sektörlerde sıkça kullanılmaktadır.

Helikopter Nasıl Kullanılır?

P

erdah makinesi, geniş ve rahat alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Şap zeminlerde bu makinenin kullanılmasın en önemli nedeni pürüzsüz, boşluksuz ve daha sağlam bir zemin elde etmektir. Helikopterin kullanılacağı yüzeyin duruma göre sertleştiriciler tercih edildiğinden dolayı bu işlem birçok zeminde güvenle uygulanabilmektedir.

Helikopter kullanılmaya başlanmadan önce betonun istenilen sertliğe ulaştığından emin olunmalıdır. Bu sayede makinenin bıçaklarına herhangi bir çimento kalıntısı yapışmayacak, bıçaklar bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmayacaktır. Bıçaklara çimento bulaşması halinde bıçaklar bozulabileceği gibi zemin de düz bir görünüme sahip olmayacaktır.